Pages Menu
 

Categories Menu
Jak przebiec 10 km w 40 minut - kilka porad
Przebiegnięcie 10 kilometrów jedynie w 40 minut to godne pochwały osiągnięcie. Dokonanie takiego wyczynu wymaga jednak sporej ilości pracy, ale także pewnego doświadczenia.
Piękne i długie włosy bez wysiłku
Każda kobieta chce się czuć piękna i być doceniana przez swoje otoczenie. Wygląd zewnętrzny ma w dzisiejszych czasach duże znaczenie. Nic więc dziwnego, że kobiety tyle uwagi poświęcają
Najlepsze plany treningowe - sprawdź, gdzie je znaleźć
Połączenie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, to gwarancja najlepszych efektów i szybkiego zrzucenia zbędnej tkanki tłuszczowej. Aby trening był skuteczny,
Maseczki domowe na włosy
Maseczki domowe na włosy
Każda kobieta uwielbia mieć zadbane włosy. Na szczęście nie potrzeba do tego wiele i można ten proces połączyć z relaksem w domowym zaciszu.
Maseczka z miodu, oleju
Po jakim czasie ćwiczeń widać efekty
To, jak długo trzeba czekać na rezultaty, zależy od kilku czynników. Im wcześniej zaczniesz przestrzegać planu, tym szybciej zobaczysz rezultaty. Dodatkowo, liczba kilogramów, które
Krem do skóry wrażliwej zaczerwienionej czyli zadbaj o swoją skórę - wrażliwość i zaczerwienienia
Jednym z wielu problemów skórnych, z którymi boryka się wiele osób są zaczerwienienia i wyjątkowa wrażliwość skóry. Wszelkie
Skuteczne sposoby na rozbijanie mięśni
Czujesz, że Twoje mięśnie są zbite po treningu? To problem wielu osób, które ćwiczą regularnie a ich treningi są intensywne. Zbite mięśnie powodują nie tylko dyskomfort, ale także

Posted by on sty 23, 2020 in Beczka różności |

Nie tylko na jesień

Nie tylko na jesień

Wysyp grzybów każdy łączy z późnym latem lub jesienią, a hasło wiosenny grzyb z co najmniej pleśnią. Jednak jak się okazuje wiele gatunków grzybów pojawia się także wiosną, gdy jest duża wilgotność ze względu na roztopy śniegu i deszcze, a temperatura zaczyna się powoli robić powyżej zera również w nocy.
Jakie grzyby możemy spotkać wiosną, chodząc po lesie? Czy którekolwiek z nich są jadalne, a może wszystkie stanowią raczej ozdobę wiosennego ekosystemu?

Czarka szkarłatna

Jest to grzyb należący do rodziny ziemicowatych. Zwykle możemy go spotkać wczesną porą wiosenną, kiedy jeszcze topnieją śniegi. Rośnie na gałęziach drzew liściastych. Ma dość charakterystyczny wygląd – szkarłatna wewnętrzna warstwa, owocniki na trzonku pokryte włoskami o kształcie miseczki lub kielicha.
Są one niejadalne, a na dodatek chronione, ale „zerwać” takiego grzyba aparatem, jak jest jeszcze śnieg to też zabawa

Szyszówki

Tak, nazwa przypomina trochę słowo „szyszka” i tak ma być. Grzyby te bowiem pojawiają się w lasach świerkowych. Jeden z gatunków ma nawet taką nazwę – szyszówka świerkowa, a inaczej pieniążek świerkowych. Nazwa jest poniekąd stąd, że grzyb ten rośnie na rozkładających się szyszkach świerkowych. Wytwarza on kilka owocników na jednym żółto-brązowym trzonku. Kapelusz jest zaś już szaro-brązowy. Jest jak najbardziej jadalny. Ma lekko korzenny, delikatny smak.
Oprócz szyszówki świerkowej możemy natknąć się jeszcze na ciemniejsze szyszówki tęporozwiekowe i gorzkawe. Obie są jadalne i pojawiają się nieco później.

Krążkownica wrębiasta

Jest to kolejny wiosenny grzyb. Ma kształt pofałdowanego krążka na podstawie przypominającej trzonek. Nieregularna brązowa warstwa zewnętrzna grzyba przybiera białą warstwę, gdy jest sucho. Można ją spotkać w lasach iglastych, głównie świerkowych i sosnowych, na pniach, ziemi i próchniejącym drzewie. Jest jadalna.

Smardzówka czeska

Jest to grzyb zbudowany z kapelusza i trzonu pustego wewnątrz. Kapelusz jest ciemno-beżowy, dochodzący do 4 centymetrów w kształcie dzwonka. Ma charakterystyczne żeberka na powierzchni. Trzon jest kremowo biały. Jest dość rzadki, ale jadalny. Występuje na podłożach wapiennych.