Jak działa pralnia chemiczna?
Pranie to codzienny obowiązek. Niby prosty, ale mozolny i wbrew pozorom czasochłonny. Przy zwykłych ubraniach wystarczy posegregować pranie, wrzucić do bębna pralki, dodać odpowiednie środki czyszczące, ustawić program i wcisnąć “START”. Potem wyjąć z pralki wypraną odzież, strzepnąć i rozwiesić, aby nie zostały żadne zagniotki.
Niby proste, jednak mało przyjemne. Prawdziwym wyzwaniem staje się natomiast sytuacja, w której na metce brudnego ubranka widnieją symbole zakazujące zwykłego prania w wodzie. Jak się ratować? Skorzystać z usług pralni chemicznej. To zagwarantuje nam, że prane ubrania wrócą do nas w całości, bez zmian w kolorze, kształcie czy strukturze materiału.
Współczesne pralnie chemiczne oferują szereg różnorodnych usług, które są dostosowane do danego materiału zapewniając mu bezpieczne czyszczenie. Profesjonalna obsługa używa nowoczesnych substancji czyszczących i korzysta w najnowszych technologii maszyn. Umożliwia im to skuteczną walkę z nawet najtrudniejszymi do usunięcia plamami. I nie straszne im delikatne tkaniny (jak len czy jedwab) ani drogie garnitury.
Pralnia chemiczna odróżnia się od domowej przede wszystkim tym, że nie korzysta z wody. Wykorzystuje się w niej nowoczesne maszyny do czyszczenia na sucho, które są połączeniem pralki z suszarką do ubrań. Brudna odzież umieszczana jest w komorze prania (to taki ruchomy perforowany bęben), obracającej się w obudowie zewnętrznej. Przeważnie w takim bębnie można zmieścić od 10 do 40 kilogramów.
Od tego jak bardzo zanieczyszczone są ubrania będzie zależał czas prania. Przy praniu chemicznym maksymalną temperaturą jest 30°, wyższa mogłaby uszkodzić delikatne tkaniny. Komorę w maszynie napełnia się w jednej trzeciej rozpuszczalnikiem, który docelowo trafia do komory filtracyjnej, a potem wraca do bębna. I tak w kółko.
Następnie odbywa się płukanie (bez wody!) i suszenie. Odzież obracana jest w strumieniu ciepłego powietrza, którego temperatura stale jest kontrolowana przez obsługę, aby nie uszkodzić tkanin. Po tym procesie odzież trafia do prasowania, podczas którego nie wykorzystuje się tradycyjnych żelazek, a maszyny parowe lub magiel.
Najnowsze komentarze