Dieta dla osoby chorej na cukrzycę – co powinna jeść?
Brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta to dwie główne przyczyny cukrzycy typu II, z którą zmaga się coraz więcej osób po czterdziestce. Choroba ta może też mieć swoje podłoże w innych schorzeniach i chorobach przewlekłych, w tym: nadciśnieniu czy zapaleniu trzustki. Gdy cukrzyca zostaje zdiagnozowana, diabetyk powinien zadbać o siebie, stosując odpowiednią dietę oraz zalecenia lekarskie.
Jakie produkty należy jeść, a jakich unikać, mając cukrzycę? Podczas wdrażania nowych zasad żywieniowych, opracowanych przez lekarza lub dietetyka, warto pamiętać, że taka życiowa przemiana nie dokona się w tydzień, lecz jest to wieloletni proces, w którym kluczową rolę odgrywa cierpliwość, dobra motywacja do walki oraz wsparcie najbliższych.
Co jeść, mając cukrzycę?
Cukrzyca to bardzo podstępna choroba, która niepostrzeżenie rozwija się latami i wiąże się często z nieprzemijającym uczuciem głodu, nawet po obfitym posiłku. W jadłospisie cukrzyków nie może zatem zabraknąć produktów spożywczych o tak zwanym niskim indeksie glikemicznym, czyli nie wywołujących nawracającego uczucia głodu, nieprzekraczających wartości 35-50 IG.
Jakie produkty mają niski indeks glikemiczny? Szczegółowe informacje na temat wykazu uzyskasz poprzez kontakt z wykwalifikowanym dietetykiem, takim jak www.kieszkowska.pl, który poprowadzi Cię przez kolejne etapy zmian. Wśród produktów o niskim indeksie glikemicznym znaleźć możesz: awokado, kapustę, sałatę, szpinak, paprykę, surowe buraki, marchew, jagody, borówki, a także płatki owsiane, kaszę gryczaną, brązowy ryż.
Dieta cukrzyka wcale nie musi być monotonna
Wiele osób, które po raz pierwszy stoją przed koniecznością wdrożenia w życie radykalnych zmian żywieniowych i podjęcia aktywności fizycznej, odczuwa zmęczenie i frustrację, ponieważ zalecenia dietetyczne stanowią całkowite przeciwieństwo ich dotychczasowych nawyków i codziennych rytuałów.
Aby nie narazić się na utratę zdrowia, wzrost wagi i uniknąć niebezpiecznych wahań poziomu glukozy we krwi, warto umówić się na konsultację dietetyczną, by dowiedzieć, się, jak mądrze komponować swoje posiłki i jak prowadzić samodzielny trening ciała oraz umysłu.
Najnowsze komentarze